Przegląd substancji aktywnych o działaniu depigmentującym i rozjaśniającym
Przebarwienia, zwane inaczej zaburzeniami w pigmentacji, wywołują różne czynniki. Zmiany hormonalne, ekspozycja skóry na słońce, foto-starzenie oraz podrażnienia to najczęstsze z nich.
W zależności od przyczyny i rodzaju przebarwień pielęgnacja skóry narażonej na zmiany w pigmentacji powinna być skutecznie zaplanowana. Istotna rolę w tym temacie odgrywa przyczyna powstałych zmian na skórze, a więc dobór substancji standaryzowanych pod kątem konkretnego działania na skórze. Niezbędny do tego będzie przegląd substancji depigmentujących i rozjąśniających.
Darkout™
Darkout™ to ekstrakt otrzymywany z cebulek afrykańskiej rośliny o nazwie Hypoxis Rooperi oraz Caesalpinia Spinosa – afrykańskiego drzewa popularnie zwanego Tarą. Ten nowoczesny preparat, pochodzenia organicznego, skutecznie rozjaśnia, a jego efektywność została poparta badaniami in vitro. Umożliwia on osiągnięcie jasnego, równego i promiennego odcienia skóry, zredukowanie widocznych i związanych z wiekiem ciemnych plam, przebarwień, piegów oraz innych zaburzeń pigmentacji skóry.
Ta idealna substancja aktywna o działaniu rozjaśniającym zmniejsza syntezę melaniny oraz zwiększa syntezę kolagenu. Jest bezpieczną alternatywą dla kwasu kojowego będącego ubocznych produktem fermentacji ryżu wykorzystywanego przy produkcji sake – co prawda skutecznie hamującego produkcję melaniny, ale mogącego wywoływać podrażnienia i kontaktowe zapalenie skóry.
Darkout™ jest składnikiem aktywnym, naturalnego pochodzenia, który wyrównuje kolor skóry. Pomaga on rozjaśniać skórę i czynić ją bardziej promienną. Kosmetyki zawierające tę substancję poprawiają jednorodność koloru skóry i pomagają zmniejszyć plamy związane ze starzeniem, piegi i przebarwienia.
Działanie potwierdzone testami in vitro:
- rozjaśniające: redukcja aktywności hydroksylazy tyrozyny (54%) i dopa-oksygenazy (53%), redukcja syntezy melaniny (51%), inhibicja ekspresji tyrozynazy;
- przeciwutleniające: hamowanie reaktywnych form tlenu w ludzkich fibroblastach (50%);
- przeciwstarzeniowe: wzrost syntezy kolagenu I (242%) i kolagenu III (186%). Jest pochodną mocznika, działa łagodząco oraz przyspiesza proces gojenia uszkodzonego naskórka.
Liposom white
Liposom white – kompleks rozjaśniająco-wybielający – preparat liposomalny łączący silne składniki wybielające tj. arbutyna (mącznica) i przeciwutleniacze, dające silny efekt rozjaśniający skórę. W bezpieczny sposób zatrzymuje pigmentację skóry, zmniejszając aktywację i aktywność tyrozynazy, redukuje syntezę melaniny i zapewnia świetlisty odcień skóry. Bez konserwantów.
Arbutyna:
Liście mącznicy zawierają arbutynę, naturalną pochodną hydrochinonu. Materiał źródłowy uprawiany jest bez pestycydów.
Właściwości:
- Silny inhibitor aktywności tyrozynazy
- Bardziej stabilna i bezpieczna niż hydrochinon
- Pozwala na długotrwałe stosowanie
- Aktywność nie jest związana z toksycznością tyrozynazy
Naturalny zredukowany glutation:
- Jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy w skórze
- Zatrzymuje aktywność tyrozynazy dzięki właściwościom redukującym
- Jego ilość z wiekiem maleje
Glutation określany jest mianem najważniejszego przeciwutleniacza ludzkiego organizmu. Związek ten jest tripeptydem składającym się z reszt aminokwasowych takich związków, jak cysteina, glicyna czy kwas glutaminowy. Warto nadmienić, że glutation jest substancją występującą naturalnie we wszystkich organizmach roślinnych i zwierzęcych. Opisywany tripeptyd jest przede wszystkim antyoksydantem. Wobec tego jego głównym zadaniem jest niszczenie szkodliwych, wolnych rodników oraz usuwanie metali ciężkich, jak arsen, ołów czy rtęć, które dostają się do organizmu z pożywienia i powietrza. Glutation opóźnia również proces starzenia.
Palmitynian witaminy C:
Optymalna forma witaminy C do miejscowego stosowania
- Posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwstarzeniowe i wybielające
- Może również rozjaśniać istniejące ciemne plamy
Cechy kompleksu:
- Bezpieczna inhibicja procesu pigmentacji
- Zmniejszenie syntezy melaniny
- Rozświetlenie tonacji skóry
- Ukierunkowane działanie dzięki formie liposomowej
- Właściwości ochronne dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy
- Idealny do codziennej pielęgnacji
Cywhite G
Cywhite G to substancja pozyskana z algi Cystoseira tamariscifolia. Wykazuje działanie rozjaśniające, depigmentujące i regenerujące naskórek. Chroni przed szkodliwym działanie promieniowania UV.
Cywhite G działa na produkcję melaniny, dojrzewanie melanosomów, a także ich niszczenie, z korzyścią dla podstawowej pigmentacji skóry i jej jednorodności. Spowalnia transfer melanosomów do keratynocytów.
Cywhite G działa w 3 krokach: Przed, w trakcie i po syntezie melaniny w celu zmniejszenia pigmentacji skóry.
- W obrębie keratynocytów, hamowanie aktywacji melanogenezy
- W ramach melanocytów, hamowanie melanogenezy
- W ramach keratynocytów, zmniejszanie ilości pigmentów
Działanie:
- Działanie rozjaśniające + plamy pigmentowe
- Działanie odnawiające i rozjaśniające
- Rozjaśnia i chroni przed promieniowaniem
Efekty:
ZMNIEJSZENIE GLOBALNEJ PIGMENTACJI SKÓRY
- Zmniejszenie czynników zaangażowanych w aktywację melanogenezy
- Zmniejszenie czynników zaangażowanych w dojrzewanie melanosomów
- Degradacja melanosomów
- Spadek syntezy melaniny
- Rozjaśnienie skóry i poprawa jej świetlistości
ZMNIEJSZENIE ZABURZEŃ PIGMENTOWYCH
- Rozjaśnienie zaburzeń pigmentacyjnych
- Zmniejszenie niejednorodności cery
- Zmniejszenie widoczności plam pigmentacyjnych
Kwas azelainowy
Kwas azelainowy jest związkiem organicznym z grupy kwasów dikarboksylowych o udowodnionym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym oraz lekko złuszczającym. Polecany jest osobom z trądzikiem różowatym i pospolitym, AZS i przebarwieniami. Hamuje wzrost i nadmierną aktywność melanocytów. Leczenie przebarwień odbywa się poprzez hamowanie syntezy DNA i oddychanie komórkowe melanocytów.
Kwas azelainowy jest produktem całorocznym, jednak przy kuracjach kwasami zawsze zaleca się stosowanie wysokiej ochrony spf.
Azeloglicyna
Azeloglicyna – substancja aktywna, łączy w sobie właściwości dwóch składników: kwasu azelainowego i aminokwasu glicyny.
Azeloglicyna używana jest do leczenia zwiększonej pigmentacji skóry wynikającej ze wzrostu aktywności lub nadmiernego działania melanocytów. Obejmuje to malanodermę, piegi złośliwe i nadmierna pigmentację fotochemiczną. Uważana jest za konkurencyjny i odwracalny inhibitor tyrozynazy, która jest kluczowym enzymem w elanogenezie.
Witamina C
Ma ona wpływ na prawidłowy rozkład barwnika w skórze, uczestniczy w syntezie kolagenu, co pozwala jej nadawać skórze elastyczności, sprężystości i gładkości. Ponadto należy pamiętać, iż nawet podczas wzmożonego spożywania produktów zawierających witaminę C przyrost jej zawartości w skórze jest ograniczony. W związku z tym główną drogą uzupełniania ubytku witaminy C w skórze jest miejscowa aplikacja.
Stabilna olejowa witamina C (Tetraizopalmitynian askorbylu) pochodna witaminy C rozpuszczalna w olejach, bardzo dobrze absorbowana przez skórę i przekształcana do wolnej witaminy C. Łatwo wprowadza się ją do formulacji, a dzięki unikatowej formie nie powoduje podrażnień nawet przy stosowaniu wysokich dawek (na rynku nawet produkty 100% – do stosowania miejscowego). Cechuje się ona również szczególną trwałością względem światła, ciepła i utleniania. Wykazuje się działaniem wielokierunkowym: przeciwstarzeniowym, rewitalizującym i wybielającym.
Stymuluje syntezę kolagenu, aktywuje namnażanie keratynocytów i fibroblastów, przeciwdziała utlenianiu się sebum, chroni przed działaniem promieni UV i powstawaniu rumienia. Ostatnie badania również wykazują, że produkt silnie niweluje powstałe plamy starcze, mocne przebarwienia.
Jest antyoksydantem (przeciwutleniaczem), spowalnia procesy starzenia się skóry, wywołane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Substancja o wysoce efektywnym działaniu ze względu na fakt, iż jest prawie w całości regenerowana. Wykazuje działanie głównie na powierzchni skóry. Poprzez pośrednią stymulację podziałów komórkowych wykazuje umiarkowane działanie eksfoliacyjne (złuszczające). Wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia plamy i przebarwienia. Po przejściu przez naskórek stymuluje syntezę kolagenu i hamuje destrukcję włókien kolagenowych, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia. Wykazuje ochronny wpływ w stosunku do promieniowania UVA i UVB. Ma również korzystne działanie na skórę po opalaniu, gdyż posiada silne właściwości redukujące wolne rodniki, które chronią keratynocyty przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA, a także przyśpiesza gojenie oparzeń.
Kwas alfa-liponowy
Kwas α-liponowy jest bardzo silnym antyoksydantem, silniejszym niż kwas askorbinowy, zwany potocznie witamina C. Skutecznie chroni przed wpływem promieniowania UV i przed działaniem wolnych rodników (podchloranami, hydroksylowymi i tlenem singletowym). Działa rozjaśniająco, przeciwzapalnie oraz przeciwzmarszczkowo. Łatwo przenika do wnętrza skóry. Kwas α-liponowy to idealny składnik kosmetyków do pielęgnacji cery dojrzałej, cery trądzikowej, oraz wrażliwej na promieniowanie UV. Hamuje powstawanie nadmiaru melaniny – pigmentu skóry, dzięki czemu zapobiega pojawianiu się plam pigmentowych lub przyczynia się do ich eliminacji;
Właściwości kosmetyczne:
- przeciwutleniające
- chroni skórę przed promieniowaniem UV
- opóźnia procesy starzenia skóry; likwiduje drobne zmarszczki
- działa przeciwzapalnie
- pobudza metabolizm komórek skóry
- działa rozjaśniająco
Papaina
Papina to polipeptyd będący naturalnym enzymem znajdujący w owocach papai. Dzięki cennym właściwościom, w przemyśle kosmetycznym jest wykorzystywany jako składnik pełniący funkcje peelingującą, nawilżającą oraz rozjaśniającą. W Idealny dodatek do kosmetyków o działaniu przeciwstarzeniowym, mającym na celu przywrócenie blasku oraz świeżość skóry.
Działanie papainy:
– jako łagodny peeling, papaina działa na starzejący się naskórek, rozkłada starzejące się komórki, złuszcza i wybiela.
– hydrolizat nawilżający papainy może tworzyć błonę pochodną aminokwasów na skórze i włosach oraz utrzymywać wilgotność skóry i włosów przez długi czas. W międzyczasie wspomaga również wchłanianie innych substancji funkcjonalnych zawartych w produktach do pielęgnacji skóry i włosów.
– papaina może również przeciwdziałać trądzikowi, poprzez oczyszczanie oraz odblokowywanie porów.
– może być stosowana w produktach do wybielania zębów, bezpiecznie usuwa pozostałości białka na zębach.
Kwasy
Kwasy kosmetyczne to związki eksfoliacyjne, które działają drażniąco na naskórek. Powoduje to delikatne zmiany w jego strukturze co daje efekt łuszczenia się wierzchniej jego warstwy. Sprawia to, że kwasy w walce z zaburzeniami pielęgnacji działają tylko powierzchniowo – za pomocą złuszczania starego naskórka.
Jaki kwas na przebarwienia?
Walcząc z przebarwieniami warto sięgać po kwasy AHA, BHA czy PHA. Do efektywnych w tej dziedzinie kwasów zalicza się m.in. glikolowy, salicylowy, migdałowy i laktobionowy.