Retinol – co to jest?
Retinol to pochodna witaminy A, która w skórze zostaje przekształcona do kwasu retinowego. Substancja ta posiada bardzo dobrze przebadane i udokumentowane działanie przeciwstarzeniowe, przeciwtrądzikowe oraz depigmentujące. Kuracje z użyciem retinolu należy jednak prowadzić z dużą dozą ostrożności, szczególnie gdy planujemy wprowadzenie bardziej profesjonalnych stężeń tej witaminy.
Rodzaje kuracji retinolem
Anti-Aging
Normalizacja procesu dojrzewania komórek naskórka. Prawidłowy wzrost i różnicowanie się komórek nabłonkowych, przyspieszając proces rogowacenia. W naskórku dochodzi do spłycenia warstwy zrogowaciałej i pogrubienia warstw żywych. Działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe polega na zjawiskach zachodzących w skórze właściwej. Dochodzi do tworzenia się na nowo kolagenu, zarówno włókien typu VII wzmacniających strefę przylegania skórno-naskórkowego, jak i kolagenu I stanowiącego główne włókno podporowe skóry (reakcje te są widoczne po około 10 miesiącach stosowania). Retinol wspomaga powstawanie nowych naczyń krwionośnych w skórze, decydujących o prawidłowym odżywianiu i dotlenianiu tkanki łącznej i naskórka, co w przypadku skóry starzejącej się jest bardzo istotne.
Anti-Acne
Retinol wspomaga walkę z trądzikiem oraz pielęgnuje skórę tłustą i atopową. Reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza tendencje do powstawania zaskórników oraz przyspiesza proces gojenia. Właściwości nawilżające retinolu czynią go produktem odpowiednim także do pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się oraz z trądzikiem różowawym.
Depigmentacja
Działanie rozjaśniające plamy i przebarwienia słoneczne i hormonalne. Mechanizm działania rozjaśniającego polega zarówno na przyspieszaniu złuszczania, jak i bezpośrednim wpływie na nieprawidłowe pobudzenie melanosomów, które pod wpływem retinolu zmniejszają się i zawierają mniej barwnika.
Uwodorniony retinol w produktach Lynia
Uwodorniony retinol to modyfikowana forma retinolu nowej generacji, która wykazuje się wysoką stabilnością na światło słoneczne, utlenianie czy temperaturę. Posiada niski potencjał drażniący przy jednoczesnej wysokiej skuteczności. Oferowany przez nas retinol poprzez stymulowanie kwasu hialuronowego w fibroblastach, działa silnie nawilżająco, zapobiega powstawaniu zmarszczek, oraz działa lekko złuszczająco i rewitalizująco. Neutralizuje wolne rodniki, reguluje procesy złuszczania naskórka oraz wygładza skórę. Nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Podczas stosowania konieczna jest wysoka fotoprotekcja.
Kuracja Anti-Aging – czego możesz się spodziewać?
Pierwsze kilka, kilkanaście tygodni działania retinoidów można porównać do tego, w jakiś sposób działają popularne kwasy – głównie AHA, lecz także BHA czy PHA. Skóra staje się wyraźnie wygładzona, jaśniejsza i bardziej równa, a z czasem zaczynają znikać powierzchowne przebarwienia. Połączenie retinoidów ze składnikami przeciwstarzeniowymi lub kompleksowo zwalczającymi uporczywe zmarszczki tj. neuropeptydy sprawia, że efekty działania są jeszcze szybsze. Ich obecność wzmacnia, uzupełnia i intensyfikuje większość kuracji nakierowanych na poprawę stanu cery. Mniej więcej w 3. miesiącu regularnego stosowania stymulowana skóra zaczyna intensywniej wytwarzać kolagen – to okres, w którym przejawia się realne działanie przeciwstarzeniowe. Retinol jako jedyna substancja stosowana w kosmetyce realnie eliminuje oznaki upływającego czasu. Warto zatem wprowadzić go do swojej pielęgnacji.
Zanim zaczniesz
Retinol i jego pochodne nie są obecnie regulowane Rozp. 1223/2009, ale są wytyczne SCCS dotyczące bezpieczeństwa stosowania retinolu i jego pochodnych (wiążące dla branży kosmetycznej). Zalecane bezpieczne stężenie retinolu, palmitynian retinylu i octan retinylu, jako składników kosmetycznych w maksymalnych stężeniach użytkowych to 0,3% w kremach do rąk i twarzy, jak również w innych spłukiwanych i niespłukiwanych produktach. W balsamach do ciała: 0,05%.
Zatem każdy krem lub serum do twarzy zawierające retinol w stężeniu powyżej 0,3% uznaje się za produkt do użytku profesjonalnego. Ograniczenia są spowodowane wprowadzeniem granicy bezpiecznej dziennej dawki retinolu: 3 000 μg/dzień/osoba dorosła. Dlatego wszelkie produkty zawierające dawki retinolu >0,3% powinny być stosowane w warunkach domowych nie częściej niż 1-2 w tygodniu (w zależności od stężenia).
10 zasad obowiązujących podczas kuracji retinolem
1. Nawilżaj skórę.
2. Stosuj ochronę UV – krem z SPF >30 to absolutne minimum.
3. Produkty z retinolem nakładaj wieczorem na suchą skórę – po kilku minutach nałóż kosmetyk nawilżający.
4. Wprowadzaj retinol powoli. Trzymaj się planu, a w razie podrażnień – cofnij się o krok.
5. Stosuj łagodne detergenty – olejki, pianki i żele.
6. Zrezygnuj z kwasów. Przynajmniej w pierwszych 3 miesiącach. Po tym czasie możesz sięgnąć po łagodne kwasy PHA.
7. Nie łącz niacynamidu i kwasu l-askorbinowego w wysokich stężeniach w jednej rutynie z retinolem.
8. Kwas salicylowy stosuj punktowo – maksymalnie 2 razy w tygodniu.
9. Zrezygnuj z peelingów ściernych – pokochaj enzymy.
10. Wysokie stężenia >0,3% stosuj maksymalnie 2 razy w tygodniu.
Kuracja Anti-Aging – Tydzień 1-8.
Kuracja Anti-Aging – Tydzień 9-12.
9 tydzień to odpowiednia pora na powolne zwiększanie stężenia. Twoja rutyna pielęgnacyjna niewiele się zmieni. Jeśli skóra wymaga w pewnych miejscach złuszczenia – możesz zacząć stosować peeling enzymatyczny, ale nie częściej niż raz w tygodniu.
Kuracja Anti-Aging – Tydzień 13-16.
Dzięki nowoczesnej formie retinolu jego wyższą dawkę możesz zastosować już po 4 tygodniach. Jeśli stężenia 0,7% okaże się zbyt silne – cofnij się o krok.
Kuracja Anti-Aging – Tydzień 17-28.
Przed Tobą ostatni etap – 1% – potrwa on aż do miesięcy wiosenno-letnich. Potem zdecydujesz o przerwie lub kontynuacji kuracji retinolem (pod pewnymi warunkami).
1% – Tak wysokie stężenie wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wspomniana na str. 8 bezpieczna dzienna dawka oznacza, że kosmetyk nie powinien być stosowany częściej niż 2 razy w tygodniu. Trzymając się tej wytycznej zmniejszasz ryzyko podrażnień oraz zaburzeń na swojej skórze i utrzymujesz wypracowane efekty. Wieczór nawilżenia możesz wzbogacić o krem o silnym działaniu regenerującym i stymulującym odnowę komórek.
Lato – i co dalej?
W okresie letnim (przy zachowaniu ochrony UV w postaci kremu z filtrem min. SPF 30 w ciągu dnia): zaleca się stosować niskie stężenie retinolu <0,3% nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Idealnie sprawdzi się powrót do kremu Lynia Pro z 0,3% stężeniem retinolu.
Co zamiast retinolu?
Planując przerwę na miesiące letnie – stopniowo zastępuj pochodne witaminy A kwasem askorbinowym (witamina C). Stosuj peptydy, komórki macierzyste i kwas hialuronowy. Nawilżaj i delikatnie złuszczaj skórę za pomocą enzymów oraz kwasów tj. migdałowy, glukonolakton.
Kuracja Anti-Aging – Tydzień 29-44.
Jeśli podejmujesz decyzję o kontynuacji kuracji wróć do kremu Lynia Pro 0,3%. Stosuj się do zasad, w szczególności tej, która mówi o konieczności ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Wprowadź antyoksydanty tj. witamina C, koenzym Q10 lub zielona herbata.